Již známo již dlouho, že trávení času s kočkou i hlazení pozitivně ovlivňuje zdraví a pohodu lidí a umožňuje zapomenout na každodenní problémy. Na lidech trpících stresem, chronickou únavou nebo nespavostí byly dokázané uspokojující, antidepresivní, utišující účinky. Nicméně, to nejsou všechny výhody felinoterapie.
CO JE FELINOTERAPIE?
Jedná se o mladou oblast zvířecí terapie, tedy terapeutických činností, duševní a fyzické rehabilitace lidí v nouzi za účasti zvířat. V Česku se tento typ terapie používá od roku 2002, ale ve Velké Británii, USA nebo Švédsku je felinoterapie již desítky let známou činností ve věznicích, domovech pro seniory nebo hospicích.
Terapie s kočkami je nejvíce doporučena pro starší osoby, zdravotně postižené, osamělé, osoby vystavené velkému a častému stresu. Terapie se provádí jednotlivě nebo v malých skupinkách – několik lidí. Stále častěji jsou nabízeny i zájezdy cílené na speciální místa – domovy důchodců, sirotčince, hospice.
VÝHODY FELINOTERAPIE
Přítomnost samotné kočky eliminuje pocit osamělosti, odvádí pozornost od bolesti a mobilizuje do činnosti – nikdo neodmítne milé kočičí oči a jemné mňoukání. Veselé poskakování kočky a zábava přináší úsměv na tvářích pacientů a co je důležitější, podnět k mluvení a komentování často legračních kočičích činů. To vše pomáhá prolomit led u lidí, kteří jsou nejistí, zamčení v sobě, kteří mají potíže s navazováním kontaktů.
Děti se při felinoterapii učí trpělivosti, otevřenosti, empatii, zodpovědnosti a něze pro druhou živou bytost. Aktivity s kočkami mají také příznivý vliv na emoční vývoj dětí, touha učit se – chování koček, fyziognomii. Starší lidé při kočkách terapeutech, na druhé straně, najdou teplo, nezištnou lásku a často smysl života. Tito lidé snadněji snášejí léčbu a jejich nálada se zlepšuje. Hlazení kočky, nošení na rukou a hraní s ní ohřívá slabé svaly a zápěstí, má uklidňující účinek na revmatické onemocnění. Bylo prokázáno, že objímání a předení kočky a jejich vyšší teplota než teplota lidského těla – asi 38°C zapříčiňuje zrychlené hojení ran, úlevu od bolestí různých druhů, snížení tlaku a cholesterolu. Při pravidelném kontaktu s kočkou se riziko srdečního a kardiovaskulárního onemocnění snižuje o 3%.
Podle některých vědců, hlazení kočky způsobuje vylučování hormonu štěstí (endorfinů) v lidském těle, což je pravděpodobně nejlepší doporučení pro rozvoj a propagaci felinoterapie.